Napřed byla myšlenka, pak dlouhé přemýšlení a nakonec rozhodnutí – ANO postavím si 3D tiskárnu, je to přeci výzva.
Po dlouhém studování informací na webu se mi v hlavě začalo rodit hned několik konstrukčních konceptů, vše se ale podobalo konstrukci REBEL II. Následovalo rozhodování, jak si vše co nejlevněji postavit, ovšem zas taková konstrukce by měla být tuhá, lehce přenosná a mohla by taky trošku vypadat k světu. Než jsem si ale vše pořádně rozmyslel, tak jsem toho dost přečetl a našel i více obchodů odkud si objednat materiál pro stavbu. Mezitím mě zaujala i myšlenka dvoutryskové hlavy a zdvih osy Z jako na tiskárně Velleman 8200. Osa Z má většinou dva krokové motory, které je třeba čas od času pracně zkalibrovat, jelikož se rozejdou (otázka je, proč se jeden z pohonů zapomene pootočit, chyba je totiž v pohonu nikoliv ve spojce hřídel – závitovka). Někdo ale vymysle dobrou pomůcku dát na horní konce závitovek kloboučky a na ně si udělat značky vůči pevnému rámu.
Padlo tedy rozhodnutí, že má první konstrukce se bude podobat R II s tím, že když se vše podaří, tak tiskárnu budu upgradovat na R III pro 2 trysky. Na stavbu jsem se rozhodl nakonec použít následující komponenty: (tabulka ZDE)
RÁM – hliníkové profily item od Haberkornu 40 x 40 eko (1m = 287Kč)
VEDENÍ – kalené tyče 8mm od www.matis.cz (3m = 600Kč) pokud někdo koupí hlazené, broušené, atd., tak je za chvilku bude muset stejně vyměnit
ostatní kovový materiál na jednotlivých obchodech lipa-3d.com , rebelove , reprap , 3draty
MOTORY – set 3D 4xSX17-1005LQEF + 1x SX17-1005VLQF + 5x Pololu A4988 black microcon
HotEnd – 3Draty v1.4 celokov 1,75/0,4
EXTRUDER – nechal jsem si vytisknou R II V30 na 4 ložiska (původně jsem přemýšlel o celokovovém, ale investice 2000,-Kč mi přišla moc)
ELEKTRONIKA – mega 2560 R3, ramps 1.4, LCD 12864 z Číny banggood
ZDROJ – taky Čína banggood
spojovací materiál a dráty jsou ze šuplíkových zásob
celková cena se tedy pohybuje okolo 7000,- Kč
prosinec 2014
nákup materiálu a čekání na balíky z Číny (vhodnější datum objednávky jsem si nemohl vybrat 🙂 )
abych se zatím nenudil, tak je čas se naučit kresli 3D modely (např. FreeCAD)
1. týden
– nákup na českých e-shopech už dorazil (tryska z 3dráty přišla bez větráčku, ale jeden email a už i větráček je doma ve schránce)
– vytisknutý extruder a pojezdy osy Z doma
– krokové motorky doma (v setu přišla i přepěťová ochrana pro motory)
2. týden
– kompletace extruderu
– letování pinů na motorky a hřebene na Pololu (doporučuji pololu před letováním odmastit, já se vztekal, něco přiletované na dotek a někde ten cín nedržel ani za boha, snad jsem to neuškvařil)
3. týden
– zkouška nahrání firmawere do Andurina, ovšem stáhnul jsem si betaverzi vývojového prostředí, takže žádný firmware se mi nedařilo nahrát (kouslo se to na překládání – error syntaxe C++), ale po pár pokusech jsem se odhodlal přeinstalovat vývovjové prostředí a přišel na to.
– firmware jsem zatím zkušebně nahrál Repetiera.
– skládání pojezdu osy Y – nevím, zda je vhodné si nechat tisknout díly, když pojezd extruderu nemá souosé uložení ložisek, sice silou složit lze vše, ale i na kalených tyčích lze udělat hned viditelné stopy ložiskem.
Takže nastoupila na řadu modelářská frézka a začalo drobné vybrušování uložení jednoho ložiska na pojezdu extruderu (jsou tu 4, tak snad to nebude mít takový vliv).
Kupodivu i pojezdy osy Z mají nepřesnost 0,5 až 1 mm v rozteči lineárních tyčí pro osu Y, i zde to trošku vybrousím (uložení jedné tyče na jedné straně) a nejspíš zafixuji rozleptánim ABS v acetonu.
4. týden
– konečně mám na hromádce všechen materiál a můžu začít kopletovat
– začal jsem stavbou rámu, item má tu výhodu, že stačí do jednoho profilu udělat závit a druhý jen provrtat a sešroubobat vše šroubem (jen je třeba mít profily ideálně nařezané, proto už jsem je objednal přesně na míru)
– jelikož jsem nechtěl objednávat všechny tištěné díly na tiskárnu, tak jsem spousty upevňovacích prvků vyráběl z toho, co mi přišlo pod ruku (především zbytky hliníkových profilů a překližka)
5. týden
– konstrukčně je tiskárna hotová, takže hurá na osazení elektronikou
– dle doporučení jsem vyměnil tranzistor na Rams (na GMe jsem koupil Unipolární tranzistor IRL3803 + chladič)
– z Rams oškrábal lak a proletoval výkonové cesty pro HB a HE.
– štelování referenční polohy na ose Z jsem si trošku zjednodušil, našrouboval jsem šroubek přímo do dílu (možná místo imbusu je lepší šestihran, člověk si ušetří pohyb osou Z nahoru, aby se šroubkem mohl pootočit)